Pytania i odpowiedzi

 • Co powoduje niesztowicę?

  Najczęściej bezpośrednią przyczyną wystąpienia niesztowicy jest paciorkowiec grypy A. Może też nim być gronkowiec złocisty. W jaki sposób dostają się one do organizmu? Najczęściej poprzez mikrouszkodzenia skóry. O chorobę łatwiej w stanach osłabienia organizmu, wywołanych innymi chorobami, np. świerzbem, podczas zakażenia pasożytniczymi stawonogami, ospy wietrznej, atopowego zapalenia skóry oraz przewlekłej niewydolności żylna.

 • Jak się leczy niesztowicę?

  Niesztowica leczona jest miejscowo oraz ogólnie. W terapii zastosowanie mają antybiotyki doustne, ale najlepiej jest stosować dożylne antybiotyki. Powinny być one odporne na  pencylinazę, dlatego stosuje się część penicylin oraz cefalosporyny.

   

  Leczenie ogólne stosuje się także wraz z leczeniem miejscowym. Zaleca się przede wszystkim stosowanie roztworów dezynfekujących, do których należy jodyna powidonowa czy chloroheksydyna. Za ich pomocą oczyszcza się rany z tkanek martwiczych oraz treści ropnej. Jeśli zmiany skórne są suche, najczęściej pozostawia się je bez terapii, by wygoiły się bez pomocy. Jeśli do tych zaleceń nie będziemy się stosować, choroba nie cofnie się, a każde zerwanie strupa to tylko wydłużenie terapii i zmagania się z chorobą. Jeśli zmiany pojawiają się na podudziach, używa się tam pończochy uciskowe.

 • Gdzie najczęściej objawia się niesztowica?

  Zmiany skórne w przebiegu niesztowicy z reguły pojawiają się na podudziach. Najpierw występuje duża krosta, a wokół niej rumień. Wygląda to jakby urosła ona na zaczerwienionej części skóry. Infekcja rozprzestrzenia się w głąb skóry, atakując kolejne tkanki. Efektem jest owrzodzenie, co skutkuje uszkodzeniem skóry właściwej. Owrzodzenie pokrywa się strupem, który jest gruby i najczęściej żółtoszary. W przebiegu niesztowicy często diagnozuje się zapalenie naczyń chłonnych i powiększenie węzłów. W przypadku, gdy niesztowica oraz inne dolegliwości nie będą leczone, przez długo nie będą ustępować. Nawet jeśli wrzody się wygoją, pozostanie blizna. Największym powikłaniem może być nawet kłębuszkowe zapalenie nerek.

 • Jak dochodzi do zakażenia niesztowicą?

  Zakażenie niesztowicą następuje po tym, jak bakterie przenikają do skóry. Najczęściej poprzez mikrouszkodzenia. Wystarczy drobne uszkodzenie, albo nawet otarcie, by doszło do zakażenia. Dochodzi do niego również w przypadku zmian skórnych, występujących jako następstwo chorób dermatologicznych – zwłaszcza świerzbu, ospy, atopowego zapalenia skóry. Czynnikiem predysponującym niesztowicę jest również przewlekłe zapalenie żył.

 • Czy leczenie miejscowe niesztowicy jest możliwe?

  Najczęściej leczenie miejscowe stosuje się wraz ogólnym. Obie metody dobrze się bowiem uzupełniają i dzięki zastosowaniu ich jednocześnie, można skrócić czas terapii oraz niezbędnej rekonwalescencji po jej zakończeniu. Ważne jest bowiem nie tylko zatrzymanie choroby, ale również pozbycie się jej efektów. W przypadku niesztowicy są to tkanki martwicze i treść ropna. Używa się do tego jodyny powidonowej czy chloroheksydyny.

  Na podudziach mogą jednak pojawić się duże zmiany. W tym przypadku konieczne może być zastosowanie pończoch uciskowych. Ważne jest też spokojne postępowanie wobec suchych strupów. Należy zaufać lekarzowi i nie próbować ich usuwać. Każde zdrapanie strupa powoduje bowiem nawrót dolegliwości i tylko niepotrzebnie przedłuża leczenie. Strupy powinno się pozostawić do samoistnego wygojenia.